سه شنبه، 05 شهریور 98 - 08:13

وجود یک فهرست مطالب در ورد به مخاطبان اجازه میدهد تا راحت‌تر به بخش موردنظر دسترسی پیدا کنند. شما می‌توانید از عناوین موجود…

وجود یک فهرست مطالب در ورد به مخاطبان اجازه میدهد تا راحت‌تر به بخش موردنظر دسترسی پیدا کنند. شما می‌توانید از عناوین موجود در داکیومنت خود یک جدول محتویات در ورد تولید کنید. در ادامه این مطلب با آموزش نحوه ایجاد و مدیریت یک فهرست مطالب در ورد با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

بدون در نظر گرفتن حجم سند شما، استفاده از یک فهرست مطالب می‌تواند مخاطب را دقیقا به بخشی که نیاز به مطالعه آن دارد، هدایت نماید. اضافه کردن یک فهرست مطالب به ورد علاوه بر کمک به مخاطبان، به نویسنده نیز در ویرایش قسمت‌های موردنظر کمک شایانی می‌کند. برای ایجاد و مدیریت یک فهرست مطالب در ورد با ما باشید.

به‌طور پیش‌فرض، ورد یک فهرست مطالب را با استفاده از سه سبک پیش‌ساخته‌ (Heading 2 ،Heading 1 و Heading 3) ایجاد می‌کند. شما به دو روش می‌توانید عناوین را مدیریت کنید. در حالت اول می‌توانید پس از اتمام سند عناوین را به آن اضافه کنید و در حالت دوم می‌توانید در حین پیش‌بردن سند، عناوین را مشخص کنید.

افزودن جدول محتویات

پس از اعمال‌ سبک عنوان، نوبت به افزودن فهرست مطالب می‌رسد. اولین کاری که باید انجام دهید اشاره‌گر ماوس را در مکانی که می‌خواهید جدول ایجاد شود، قرار دهید. سپس به تب References بروید و گزینه Table of Contents را انتخاب کنید.

یک منو کشویی ظاهر خواهد شد. در این منو شما می‌توانید از سه نوع جدول پیش‌ساخته یکی را به‌دلخواه انتخاب نمایید.

تنها تفاوت بین Automatic Table 1 و Automatic Table 2 در عنوان آن‌ها است که به‌ترتیب Contents و Table of Contents هستند. انتخاب هر یک از این دو جدول درنهایت یک فهرست مطالب از نام عناوین خواهد ساخت.

اگر از منو کشویی Table of Contents گزینه Manual Table را انتخاب کنید، یک تمپلیت یا قالب درج خواهد شد که شما باید شخصا آن را ویرایش نمایید.

در این فهرست مطالب متوجه خواهید شد که زیر هر عنوان، یک یا چند زیرسطح یا زیرعنوان وجود دارد. هر سطح نمایانگر یک سبک عنوان در سند شما است. بنابراین اگر از automatic table استفاده می‌کنید و در فهرست مطالب خود به زیرسطح نیاز دارید باید برای سطح ۱ از heading 1، برای سطح ۲ از heading 2 و برای سطح ۳ از heading 3 استفاده کنید.

در پنجره Table of Contents که باز خواهد شد بر روی دکمه Options کلیک کنید.

در پنجره Table of Contents Options در کنار هر سبک موجود (سبک‌های پیش‌ساخته ورد که از Heading 4 شروع می‌شود) که می‌خواهید استفاده کنید، سطح موردنظر خود را وارد نمایید. درنهایت بر روی OK کلیک کنید.

به‌روزرسانی فهرست مطالب

وقتی قسمتی از محتویات ورد را حذف میکنید و یا بخش جدیدی به آن اضافه کردید، می‌توانید برای نمایش این تغییرات، فهرست مطالب را به سادگی به‌روزرسانی کنید. برای به‌روزرسانی فهرست مطالب ابتدا آن را انتخاب کنید بر روی منوی پاپ‌آ‌پی که ظاهر می‌شود Update Table را کلیک کنید و سپس انتخاب نمایید که آیا می‌خواهید فقط شماره صفحات و یا کل فهرست را تغییر دهید.
درنهایت برای اعمال تغییرات بر روی OK کلیک کنید.

حالا فهرست مطالب شما به‌روزرسانی شده است.

حذف کردن فهرست مطالب

حذف‌کردن فهرست مطالب آسان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بر روی فهرست کلیک کنید. سپس از منویی که ظاهر می‌شود، فلش کوچک را انتخاب کنید.

در انتها منو کشویی گزینه Remove Table of Contents را انتخاب کنید.

اکنون فهرست مطالب شما از ورد حذف خواهد شد.

مطالب مشابه: